Guarana – Właściwości, Działanie oraz Efekty Przyjmowania!

Guarana regularnie powiększa grono swoich zwolenników. Stymulant ten coraz częściej polecany jest jako zamiennik tradycyjnej kawy. Jej właściwości doceniają prze de wszystkim osoby chcące schudnąć, trenujące, a także te o intensywnym trybie życia związanym ze spadkami energii. Dowiedz się, co da Ci guarana!

Czym naprawdę jest guarana?

Guarana jest pnączem występującym na terenie Ameryki Środkowej i Ameryki Południowej, gdzie wykorzystywana jest w medycynie naturalnej, a także celach kulinarnych – przy przygotowaniu energetyzującego naparu z jej nasion. Znana jest także pod nazwami:
– paulinia guarana
– osmęta
– cierniopląt
W naszym klimacie spotkamy ją zazwyczaj w formie suplementu – głównie kapsułek bądź proszku do tworzenia roztworów. Bardziej wytrwali mogą doszukiwać się jej w składach leków i bardziej złożonych suplementach diety. Warto zaznaczyć, że w medycynie wykorzystywane są wysuszone nasiona guarany, a nie cała roślina.
Błędem jest określenie, że guarana jest jedynie źródłem kofeiny (choć ma jej zdecydowanie więcej od ziaren kawy), bowiem oprócz niej posiada także katechiny oraz procyjanidyny.

Działanie guarany

Guarana stosowana jest przez szerokie grono konsumentów. Wszystko za sprawą szerokiego działania zarówno na sferę fizyczną, jak i psychiczną. Omówimy główne efekty działania na organizm.

1. Guarana w redukcji wagi
Guarana polecana jest przede wszystkim osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Proces ten będzie oparty głównie na działaniu kofeiny w niej zawartej. Tabletki jakie znajdujemy na rynku oferują powolne, systematyczne uwalnianie kofeiny ze spożytego suplementu, co zapewni stałe działanie, bez „zjazdu” po chwili od zażycia tabletki.
Kofeina korzystnie wpływa na odchudzanie na wielu płaszczyznach, których połączenie pozwala na uzyskanie kompleksowego działania. Po pierwsze, jej spożycie będzie redukowało nasz apetyty w ciągu dnia i pozwoli zjeść nieco mniej niż zwykle. Kolejnym aspektem działania będzie przyśpieszenie tempa przemiany materii, o czym przekonają się przede wszystkim osoby, które dotychczas nie miały zbyt częstej styczności ze stymulantami jakiegokolwiek rodzaju. Kofeina nieznacznie podnosi ciepłotę ciała, przez co zwiększa zużycie energii i wspomaga spalanie tłuszczu. Wreszcie, pobudzenie uzyskane przy jej udziale może przełożyć się na efektywny trening.

2. Redukcja zmęczenia i poprawa koncentracji
Zawarte w guaranie składniki odpowiedzialne są przede wszystkim za redukowanie zmęczenia i stawianie nas na nogi. Dotyczy to zarówno osób, które bez kawy nie mogą rozpocząć swojego dnia, jak i tych, które po całym dniu ciężkiej pracy potrzebują wykrzesać z siebie nieco energii do wykonania treningu bądź nauki. Guarana będzie tu odpowiednim rozwiązaniem, bowiem zadziała stopniowo, zapewniając skuteczne skupienie, a nie chwilowo i silnie, co mogłoby zdekoncentrować nas w jeszcze większym stopniu niż obecny. Wpłynie na podniesienie poziomu serotoniny i adrenaliny, co w wielu przypadkach objawia się poczuciem zwiększonego entuzjazmu do wykonywanej czynności.

3.Właściwości antyoksydacyjne
Na te powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, bowiem spożywanie antyoksydantów jest niezbędne dla utrzymania odporności na wysokim poziomie, a także ochrony komórek przez wolnymi rodnikami. Antyoksydanty zawarte w guaranie pozwolą nam opóźnić procesy starzenia się, poprawić stan włosów, skóry i paznokci.

4.Redukuje problemy z erekcją
Zbawienne działanie kofeiny oraz składników towarzyszących cenione jest przede wszystkim przez panów mających problemy z erekcją. Oczywiście, poprawa stanu zdrowia przy pomocy guarany jest możliwa, gdy jej przyczyny nie są bardzo poważne. Świetnie sprawdzi się więc przy przemęczeniu, nadmiernym stresie i innych czynnikach mogących obniżać sprawność seksualną.

5.Wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne
Publikacje na temat właściwości guarany pozwalają wierzyć, że może ona wspomagać proces leczenia z zakażeń bakteryjnych i wirusowych. Na obszernej liście bakterii, na które wpływa, znajdziemy między innymi E – Coli.

Efekty stosowania guarany

Efekty działania guarany widoczne są już po pierwszym użyciu, gdzie odczujemy zwiększoną ilość energii, a także obniżony apetyt. Jej regularne stosowanie będzie wpływało na obszary takie jak: odchudzanie, poprawa potencji, a także wszelkie działania antybakteryjne.


Należy mieć jednak na uwadze, że tolerancja na stymulanty będzie wzrastała w przypadku systematycznego stosowania. Warto więc co około 1 – 2 tygodnie zrobić sobie kilka dni przerwy, gdzie nasz układ nerwowy odzyska pierwotny wygląd swoich receptorów i utraci uzyskane przystosowania, co pozwoli nam czerpać z efektów działania guarany w tak samo intensywny sposób jak na początku stosowania.
Konsumenci stawiający do tej pory na kawę, zazwyczaj wykazują zadowolenie z poczynionych zmian.

No votes yet.
Please wait...